Akční

Tento název je platný zejména pro hry, jejichž hlavní náplní a hlavním cílem je ničení některých vytyčených cílů pomocí bojových jednotek. Hry tohoto typu jsou jakýmsi virtuálním vyobrazením rozličných bojových situací. Nabízejí především velmi napínavé dynamické boje, dále také některé násilné sekvence a v neposlední řadě nepřeberný arsenál různých zbraní, ať už hromadného ničení, nebo likvidace jednotlivců. Akční počítačové hry bývají velmi často v různých zemích cenzurovány a vydávány pouze v tzv. „ osekaných“ verzích. Je to dáno zejména počtem a brutalitou některých násilných bojových scén. Nejnovější akční hry se vyznačují zejména obrovskou hardwarovou náročností.
Jednou z hlavních charakteristik tohoto žánru je také skutečnost, že na konci jednotlivých levelů, tedy chcete-li úrovní, se nacházejí takzvaní bossové, tedy nejtěžší a zpravidla i nejtvrdší šéfové jednotlivých úrovní. Velmi často jsou tito bossové vybaveni už poměrně slušnou umělou inteligencí, která jim slouží k tomu, aby hlavního hrdinu řádně potrápili. Některé akční videohry se vyznačují tím, že bývají omezeny časovým limitem, po němž hráč ztrácí život nebo možnost dokončit další level.
Co do ovládání, hráč ovládá v drtivé většině akčních her pouze jednu postavu, popřípadě zbraň a nebo vozidlo. Pokud bychom se pídili po subžánrech akčních her, tak bychom je mohli rozdělit do třech skupin. První skupinou jsou takzvané FPS hry. FPS znamená ve volném překladu z angličtiny pohled první osoby. Jinými slovy, hlavním hrdinou je přímo hráč, který jakoby sám osobně z vlastního pohledu prochází jednotlivé lokace. Typickými zastupiteli těchto her jsou například Wolfenstein, Duke Nukem 3D a nebo série DOOM. Další subtřídou jsou takzvané TPS hry. Tyto hry jsou brány z pohledu třetí osoby. Vyznačují se tedy tím, že jsou zobrazeny pohledem kamery mimo hlavního hrdinu. Kamera samotná se nejčastěji pohybuje za hrdinou, jenž je hráčem ovládán. Jsou typy těchto her, které používají sice kameru z pohledu třetí osoby, ale hráč ji může ovládat, takže se vracíme jakoby zpět k prvnímu zmíněnému typ FPS. Jako příklady TPS her bychom mohli jmenovat například hry Max Payne, GTA 3, Tomb Raider anebo Hitman. Posledním typem těchto her je Surfoval horor. Jedná se o typ hry, v němž hráč čelí útokům různých nadpřirozených bytostí.
Tyto hry se vyznačují ponurým prostředím často i bizarností. Mezi nejznámější patří série Alone in the Dark a Resident Evil.